Ээлжит хичээлийн төлөвлөгөө №2.
Хамрах хүрээ:
ЕБС-ийн 11 анги
Хугацаа: 40
минут
Зорилго: Сүлжээг холбоход ашиглаж буй техник хангамж ,
тэдгээрийн үүргийг мэдэж авах, компьютеруудыг холбогч /кабель / ашиглан дотоод
сүлжээнд холбох.
Зорилт:
Суралцахуйн
зорилт: Этернет кабелийн утас ашиглан
➢
2
компьютер хооронд нь холбох
➢
Свич компьютер 2 – ыг хооронд нь холбох
Хөгжүүлэх
зорилт: Багаар хамтран ажиллах, аливаа зүйлд задлан
шинжилгээ хийж харьцуулж сурна.
Хэрэглэгдэхүүн : Проектор,
компьютер, Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр №2, Слайд 2.1-2.8, Үнэлгээний хуудас, Самбар, Ажлын хуудас2.1-2.2.
Түлхүүр үг: Дотоод
сүлжээ, компьютер, кабелийн утас
Заах арга зүй: Дагуулан үйлдэх, мэдлэг
бүтээх
Хичээлийн агуулга:
Мэдлэг
|
Чадвар
|
Хэрэглээ
|
Өнгө өнгөний стандарт гэж юу вэ?
Т568-А
болон Т568-В стандартын ялгааг мэдэн сүлжээний
кабел холбох мэдлэг олж авах.
|
Мэдлэгээ ашиглан кабел холбох. Сүлжээнд
холбогдсон эсэхийг хянаж чаддаг.
|
Хичээл хоорондын залгамж
холбоо:
Өмнө судалсан байдал
|
Одоо судлах
|
Цаашид судлах
|
Компьютерийн сүлжээ ба топологийн талаарх
ойлголт.
|
Компьютерийн сүлжээний
техник хангамж
|
Компьютерийн сүлжээний
программ хангамж
|
Сургалтын орчин:
Материаллаг
|
Үйл ажиллагааны
|
Сэтгэл зүйн
|
Ээлжит
хичээлийн хөтөлбөр.
Үнэлгээний
хуудас 2.1
Слайд
2.1-2.8
Ажлын
хуудас2.1-2.2
Кабелийн
утас
RJ45
коннектор
|
Багш
чиглүүлнэ.
Багш
сурагчдын хамтын ажиллагаа
Сурагчид
багаар ажиллана.
|
Багш
сурагчийн харилцааны таатай орчин бүрдүүлэх.
Сурах,
сургах эрмэлзэл
Багшийн
үлгэр дуурайлал
|
Хичээлийн хэлбэр
Зорилго хэрэгжүүлэх хэлбэр
|
Зохион байгуулалтын хэлбэр
|
Багаар ажиллах Мэдлэг бүтээлгэх.
|
Эзэмшихүйн үе шатны төлөвлөлт:
Баримжаа ялган таних үед хэрэглэх (Төсөөлөл)
|
Баримжааг эзэмших үед хэрэглэх арга (Мэдлэг)
|
Баримжааг үнэлж хөгжүүлэх үед хэрэглэх арга
|
Үзүүлэн таниулах арга
Харилцан ярилцах арга
|
Мэдлэг бүтээх
Дагуулан үйлдэх.
|
Багаар ажиллах Үнэлгээний хуудас ТӨМ 1.1
|
Хичээлийн явц:
Хичээлийн элемент
(40 минут)
|
Суралцах үйл ажиллагаа
|
+ Үнэлгээ
• Багшийн санал
! Анхаарах зүйл
|
Багшийн үйл ажиллагаа (Б)
Сурагчийн үйл ажиллагаа (C)
| ||
Анги зохион байгуулах
сэргээн санах ( 4 минут ) |
Б: Сурагчидтай мэндэлнэ.
Б: Сурагч бүр багшийн өгсөн цааснаас нэг нэгийг сугалах
С: Сугалсан цаасан дээрх өнгөний нийлбэрийг сурагч бүр таан таасан өнгөний нэрээр 4 багт хуваагдан суух.
Б: Сурагчдаас компьютерийн сүлжээ гэж юу вэ ? гэж асууж ярилцана.
С: хоорондоо холбогдсон мэдээлэл солилцох боломжтой компьютер
С: Холбогдсон компьютер
С: 2 буюу түүнээс дээш компьютер кабелаар холбогдон мэдээлэл солилцох
Б:Сурагчидтай ярилцан тодорхойлолтыг харуулна.Слайд 1.1
Б: Слайд 1.2 –ийг харуулан ямар сүлжээ болох, болон тухайн сүлжээний тухай асуух. Ангийн сүлжээн дээр жишээ болгон ярих.
Б: Өмнөх хичээл дээр бид сүлжээний тухай, түүний хамрах хүрээний талаар үзсэн. Тэгвэл өнөөдөр дотоод сүлжээг зохион байгуулахад шаардагдах техник хангамж, түүний үүргийн талаар үзнэ.
С. Хичээлийн сэдвийг бичиж тэмдэглэх.
|
! багш анги зохион байгуулалт дээр цагаа алдахгүй байх
+ багш хариулсан бүх сурагчдыг урамшуулах.
|
Сэдэлжүүлэлт
( 3 – 5 минут)
|
Б: хичээлийн зорилгыг сурагчдад хэлэх.
Б: 2 /цэнхэр, цагааны– цэнхэр /өнгийн бал харуулах ба тухайн өнгөний нэрийг асуух.
С1: цэнхэр нэг нь эрээн
С2: цэнхэр нөгөөдөх нь цагаан – цэнхэр
Б: өнөөдрийн хичээлийн зорилго юу билээ?
С1: компьютеруудыг холбогч / кабел / ашиглан дотоод сүлжээнд холбох.
Б: кабелийн утсыг сурагчдад харуулж стандарт нэршлийг /слайд1.3-1.4/ тайлбарлах./кабелийн утас /
| |
Шинэ мэдлэг
олгох
/10-15 минут/
|
Б: компьютерийн сүлжээний төхөөрөмж таньсан эсэхийг шалгаж үзэх. Одоо бүгдээрээ компьютер дээр тэдгээр цэсүүдрүү ороход яаж харагдахыг харцгаая.
Б. Ажлын хуудас1 –ийн /2. сүлжээний карт үйлдлийн системд бүртгэгдсэн эсэхийг шалгах./ ашиглана уу ?
С: даган ажиллах
Б: слайд1
|
! Анхааруулах тэмдэг нь танигдаагүй байна гэсэн үг гэдгийг тайлбарлах.
|
Бататгал
/15 минут/
|
Б. Одоо бүгдээрээ сүлжээний утас хэрхэн бэлдэхийг харая. Энд бидэнд хэрэгтэй зүйлс байна.
С: ажлын хуудасны заавартай танилцах
Б: 1 багт 4 коннектор, 1 кабель өгөх.. Өөрөө тайлбарлан дагуулж хийх.
С: сурагчид багаараа хийн туршиж үзэх.
C: ажлын хуудсын зааврын дагуу лангаа холбох.
|
! Зөв хийж буй эсэхийг шалгах
|
Дүгнэлт үнэлгээ
/4 минут/
|
Холбосон лангаа свичиндээ холбож үр дүнг багшид тооцуулах.
Б: Багш өнөөдрийн үзсэн хичээлээ дүгнэж холболт амжиллтай хийсэн сурагчдыг үнэлэх.
С: Сурагчид үнэлгээний даалгавар хийх.
| |
Гэрийн даалгавар
( 1 минут) |
Б: Компьютерин лабораторын дотоод сүлжээг ажиглан План зураг зурж ирнэ үү.
С: гэрийн даалгавараа тэмдэглэж авна.
Б: Идэвхтэй оролцсон сурагчиддаа баярлалаа.
|
No comments:
Post a Comment